Пт, 19.04.2024, 09:55
Приветствую Вас Гость | RSS

Главная | | Регистрация | Вхід
Меню сайту
Календар
Telegram
Telegram-канал Стадіонні новини:

Пошук
Актуальне
Будівництво
Чтиво
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0
Технології
Проекти
stadiums.at.ua
Главная » 2020 » Грудень » 1 » Стадіон «Десни»: приїзд Гагаріна, гімн України від Зіброва і скандали
16:45
Стадіон «Десни»: приїзд Гагаріна, гімн України від Зіброва і скандали

Арена, яка заслуговує на більше.

Днями навколо чернігівського стадіону розгорівся скандал. Хочемо нагадати основні моменти в історії цієї арени.

Стадіон побудували на місці дачі чернігівських архієпископів, його майже повністю зруйнували під час Другої світової війни

Чернігів прийнято називати містом легенд. Історія місцевого стадіону зовсім не виключання. Наприклад, за однією з версій арену побудували на місці, де наприкінці 18 століття знаходилася заміська дача чернігівських архієпископів. На початку 19 століття міська дума виміняла цю територію у церковників. На одній частині облаштували садибу губернатора, а іншу перетворили у міський сад.

Нові часи принесли нові виклики. Модною тенденцією у 20 столітті стало заняття спортом. Тому у середині 30-х років почали будівництво стадіону. Арену на 3 тисячі глядачів відкрили у 1936 році. Але незабаром вибухнула Друга світова війна. Стадіон сильно постраждав під час бомбардувань. У 50-х роках на цьому ж місці споруджують нову арену. Тепер стадіон має дві трибуни – західна на 7 тисяч місць і східна на 4 тисячі. А територію обносять муром.

З 1960-го року тут свої домашні матчі проводила команда «Авангард», яку пізніше перейменували у «Десну».

Гагарін проїхав стадіоном на відкритому автомобілі, арену хотіли декомунізувати і назвати іменем тренера «Десни»

12 квітня 1961 року Юрій Гагарін став першою людиною, яка полетіла в космос. Це зробило його світовою суперзіркою. Вже у новому статусі він багато подорожував Радянським Союзом та об’їздив близько 30 країн світу. Одним із міст його турне став Чернігів.

У часи СРСР в місті діяло вище військове авіаційне училище льотчиків, яке випустило золоту одинадцятку космонавтів. Тут свого часу навчався Леонід Каденюк. Також серед випускників училища був третій радянський космонавт Андріан Ніколаєв (дружина – перша у світі жінка-космонавт Валентина Терешкова).

Ніколаєв разом з Гагаріним відвідали Чернігів 25 травня 1964 року. Вони прилетіли на військовий аеродром, а першу свою зустріч на чернігівській землі провели з курсантами та викладачами училища льотчиків.

Ще один пункт програми – стадіон у Чернігові. Після обіду космонавтів провезли ареною на відкритому ГАЗ-69. Про цей автомобіль ходить одна легенда. Спочатку планували кабріолет, але щось пішло не так. Часу залишалось зовсім мало і міліція недалеко від стадіону знайшла критий ГАЗ-69 без господаря. З авто зняли тент і так його прикрасили, що власник його навіть не впізнав. Після закінчення зустрічі автомобіль, який належав голові облрадіокомітету, повернули на місце. 

За спогадами очевидців, навколо космонавтів сформувалася аура щастя, а на стадіоні зібралося якщо не все місто, то всі школи точно.

«Я тоді була першокласницею. Але, звичайно, знала, хто такий перший космонавт, і пишалася тим, що бачу його. Ось тільки автограф взяти не змогла. Після виступу космонавти спустилися з трибуни і їх оточив народ. Охорони не було і можна було підійти всім бажаючим. Пам’ятаю, що спочатку космонавтам давали для автографів красиві альбоми, потім листівки з портретами, а тоді просто чисті листочки паперу. А у нас з батьком з собою нічого не було.

Я не знаю, з ким можна зараз порівняти цю особистість – за масштабом. Гагарін – це було щось незвичайне, причому не тільки для нас, а для всієї Землі! Така радість була. Гагарін – дуже привабливий, живий, справжній – такий, як усі», – це спогади працівника Чернігівського історичного музею Марії Журавльової.

Стадіон у Чернігові почав носити ім’я Юрія Гагаріна. За іншою версією арену так назвали ще у 1961 році після історичного польоту в космос. Зараз це більше народна назва. Офіційно ж стадіон називається – державне підприємство «Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів».

У 2016 році йшли розмови про його можливу декомунізацію. Арену хотіли назвати іменем колишнього гравця і тренера «Десни» Юхима Школьникова. Але далі розмов справи так і не пішли.

Скандальний Савченко хотів вивести «Десну» в УПЛ і провів реконструкцію стадіону


Олександр Савченко – у центрі середнього ряду

Олексій Савченко – людина-скандал, де б він не був і щоб не робив. Його півторарічний період у «Десні» вийшов яскравим, хоча і не однозначним. 31-річний співак і політик став власником клубу у 2007 році, коли мав амбіції поборотися за крісло мера Чернігова. Він безкоштовно роздавав квитки на матчі, сидів на трибунах разом з простими вболівальниками, влаштовував шоу на стадіоні. За його сприяння на західній трибуні встановили пластикові сидіння. А ще він заявляв, що мріє про новий стадіон у Чернігові.

«У мене мрія – побудувати в місті стадіон місткістю 50 тисяч місць. І я думаю, вона здійсниться».

У тому сезоні сіверяни фінішували на історичному для себе 4 місці у першій лізі. У наступному розіграші чемпіонату клуб вже був серед аутсайдерів, а Савченко відкрито заявив, що платив арбітрам в обмін на позитивні результати. Він хотів вийти з командою в УПЛ, а потім і в єврокубки.

«Грала не «Десна», а грали мої бабки та амбіції. Кожна гра коштувала мені від 5 до 15 тисяч доларів. Я можу по прізвищах назвати суддів, які брали гроші і людей, які їх їм давали. Коли я перестав їм платити, то спортивний результат став таким, який нині і заслуговують футболісти», – заявив Савченко.

Спалахнув скандал, ФФУ відсторонила правдоруба від футболу, «Десна» отримала попередження, а Савченко почав давати задню. Незабаром після цього Олексій продав 50% клубу за 10 мільйонів гривень. За інформацією ЗМІ, це був найдорожчий продаж в історії українського футболу серед клубів першої ліги.

Правління Савченка мало ще один наслідок для «Десни», який клуб не може вирішити і досі. У 2009 році тодішній мер Чернігова Олександр Соколов позбувся тягаря, віддавши стадіон у державну власність. Так він намагався зекономити кошти міського бюджету та перейти дорогу Савченку, який хотів зробити стадіон власністю «Десни». Хоча спочатку між ним начебто були такі домовленості, але потім щось пішло не так. А Олексій не захотів утримувати клуб без своєї арени. І з того часу стадіон імені Гагаріна перейшов на баланс Мінмолодьспорту.

Від пасовища для корів до Павла Зіброва і Тіни Кароль на стадіоні


Реконструкція на стадіоні в 2016 році

У 2012 році «Десна» бовталась у другій лізі. Стадіон Гагаріна теж переживав не найкращі часи. Адміністратори і працівники клубу самі косили траву і доглядали поле. Для цього винаймали пожежну машину і поливали газон зі шланга.

Державні кошти керівництво стадіону спрямовувало на розвиток різних видів спорту – легкої атлетики, боксу та важкої атлетики. На футбольну інфраструктуру перепадали крихти. Трибуни почали занепадати, а поле, за спогадами очевидців, перетворилося на пасовище для корів.

У 2014 році «Десна» в Кубку України приймала «Дніпро». Мирон Маркевич після матчу зазначив, що з радянських часів тут нічого не змінилося.

«Хотілося б, що б стадіон привели в порядок. Востаннє я тут був років 30 назад, і з того часу так все в принципі і залишилося. Чернігів дуже гарне місто – туристичний центр. Хочеться, щоб стадіон теж мав належний вигляд».

У 2015-2016 роках керівництво «Десни» задумалося над тим, щоб розвивати клуб і вийти в УПЛ. У Чернігові раніше ніколи не було команди вищої ліги. Зі стадіоном розглядали варіант державного партнерства, довгострокової оренди чи передачі назад у комунальну власність міста, яке також було зацікавлене у розвитку футболу. Схема така – клуб вкладає свої кошти у розвиток арени і отримує преференції.

«Ми за свій рахунок повністю зробили центральне поле – обладнали його підігрівом і системою поливу. Запасне поле, адміністративний будиночок, готель для футболістів, їдальня, відновлюваний комплекс з басейном і сауною, медичний центр – все це коштом і силами «Десни», – розповів Tribuna.com прес-аташе клубу Олександр Шевченко.

До всього, у «Десні» дуже цінують розташування стадіону і називають його локацію ідеальною. Арена знаходиться у центральній частині Чернігова поблизу парку культури та відпочинку і має зручну транспортну розв’язку.

У клубу з’явилась своя фішка – живе виконання гімну України на домашніх матчах. Якщо гра має якийсь особливий статус – битва за вихід в УПЛ, кубкова зустріч з «Динамо», дебют у вищій лізі, то запрошують легенд українського шоу-бізнесу. На стадіоні свого часу співали Іво Бобул, Павло Зібров, Тіна Кароль, Гарік Кричевський. Ірина Білик виступала на корпоративі на честь виходу команди в прем’єр-лігу. А потім приїхала підтримати «Десну» у першій грі чемпіонату.


Тіна Кароль


Ірина Білик


Павло Зібров


Іво Бобул

Тривалий час стадіон Гагаріна був домашнім для жіночої збірної України з футболу. Саме у Чернігові наша команда вперше у своїй історії оформила вихід на чемпіонат Європи. На цьому стадіоні українки перемагали Данію та Словенію, грали внічию з Португалією. А на матчі збиралося від 7 до 10 тисяч глядачів (за офіційними даними).

Проблемна східна трибуна, директора стадіону кинули у сміттєвий бак, конфлікт вирішують на рівні Павелка і Гутцайта

Стадіон Гагаріна залишається головним болем і найбільшою проблемою «Десни». Зараз арена здатна прийняти лише 12 060 глядачів. Якщо з полем і центральною трибуною більш-менш навели лад (хоча там і відсутнє накриття), то східну просто накрили банерами від гріха подалі. Там і досі знаходяться старі дерев’яні лавки і навіть у клубі визнають, що цю аварійну конструкцію треба зрівняти із землею і будувати на її місці нову трибуну.

«Стадіон належить Міністерству молоді і спорту. Клуб і місто не мають до нього стосунку, хоча керівництво зробило чудовий газон на арені за свій рахунок. А для решти потрібна капітальна реконструкція», – сказав Олександр Рябоконь в інтерв’ю Tribuna.com після завершення минулого сезону, в якому його «Десна» вперше в історії вийшла в Лігу Європи.

Так вийшло, що сіверянам у першому ж раунді випав виїзний матч з «Вольфсбургом» і на цьому єврокубки для клубу завершилися. На випадок домашньої гри клуб готував запасну арену, адже стадіон Гагаріна не відповідає вимогам УЄФА і грати там кваліфікацію Ліги Європи «Десна» не могла.

Новий виток ситуація зі стадіоном набрала після призначення виконуючим обов’язків директора арени Олександра Овчаренка. Близько 30 людей з символікою «Десни» прийшли в кабінет до чиновника, вивели його на вулицю, кинули в сміттєвий бак і вивезли за межі арени. Овчаренку завдали кілька ударів, в тому числі кришкою сміттєвого бака по голові. Після того, як відео потрапило у мережу, мені писали навіть колеги з Туреччини, мовляв, що там у вас взагалі відбувається.

Проблема, як завжди, у грошах. За інформацією Tribuna.com та програми «ТаТоТаке», нове керівництво вимагає в «Десни» понад 300 тисяч гривень за оренду стадіону на один матч. Хоча раніше клуб платив за це ж 20 тисяч гривень.

«Зробіть нам такі умови, як на «Арені Львів» і ми будемо платити такі гроші. Якщо у Львові стадіон надає команді охорону, стюардів, пожежну, відеоспостереження, доглядає за полем, то у Чернігові все це робить футбольний клуб. В арени навіть немає фарби, щоб малювати лінії на газоні», – розповів Tribuna.com прес-аташе «Десни». 

Поки ситуація зависла у повітрі. Президент УАФ Андрій Павелко повідомив, що домовився з міністром спорту Вадимом Гутцайтом зібрати нараду щодо стадіону Гагаріна. Зрозуміло одне – арені вже давно потрібна реконструкція, хто б там не був її власником.

Tribuna.com
титульне фото: Дмитро Романчук

=
Див. також:
Десна - в трійці лідерів УПЛ: як живе чернігівський клуб сьогодні



Просмотров: 483 | Добавил: stadiums | Теги: фото, відео, ОНСЦ Чернігів, Чернігів | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 369darnica   (03.12.2020 00:12) [Материал]
У десны всегда была посещаемость на уровне и город не маленький не могу понять почему так долго стадион не реконструируют!!??

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Сайт управляється системою uCozПри использовании информации и материалов с данного ресурса, гиперссылка на stadiums.at.ua обязательна. Copyright MyCorp © 2024