Перший євроматч в Україні після карантину.
Матч «Шахтаря» з «Вольфсбургом» (3:0) у Лізі Європи перший в Україні в епоху пандемії коронавірусу, коли журналістів пустили не тільки на трибуну, але й на тренування і прес-конференції.
Ірина Козюпа побувала на всіх доступних медіа-заходах і побачила, як все відбувається в реаліях 2020 року.
«Шахтар» провів відкрите тренування для преси, журналісти були в масках і не перетиналися з командою
Нарешті можна було більш-менш повноцінно прожити матч. Поки все проходить з рядом обмежень, але це вже великий прогрес у виході з онлайну в реальний світ. Напередодні клуб вислав детальний лист з поясненням, як будуть організовані медіа-активності. Традиційно своє відкрите передматчеве тренування гірники проводять на базі Святошин за день до гри.
Тепер все було практично так само, але з дотриманням санітарних умов. Журналістів провели до тренувального поля до того, як туди почала виходити команда, щоб преса не перетиналася з футболістами та тренерами. Всі журналісти, фотографи, оператори були в масках, віталися ліктями або кулаками (я щиро вражено самодисциплінованістю колег). І перебували на дистанції від команди. На відстані навіть важко було розгледіти, хто тренувався, а хто був відсутній. Близький доступ до гравців мали лише бродкастери, які перед тим здали тест на коронавірус і користувалися мікрофоном-вудкою, як це роблять у бундеслізі.
Перші 15 хвилин були відкрити для ЗМІ. Далі команда вже тренувалася в закритому режимі. Більше такий захід потрібен телеканалам, щоб отримати картинку. Тренування не передбачає спілкування з гравцями чи тренерами (окрім транслятора). Це вже відбувається в рамках передматчевої прес-конференції.
Суворий контроль на вході «Олімпійського», дезинфікатори у кожній кімнаті і прес-конференція із соціальною дистанцією
Луїш Каштру та Маркос Антоніо зустрілися з пресою у конференц-залі «Олімпійського». Перед входом на територію стадіону потрібно було одягнути маску, а зняти її можна було тільки після того, як ти залишав арену.
Відразу біля воріт перевірили температуру, журналістське посвідчення і сумку. Такого суворого огляду не було навіть під час активної фази війни – заглянути в кожну кишеньку. Далі потрібно заповнити заяву, в якій три основні питання – чи не були закордоном у країнах із зареєстрованими випадками коронавірусу за останні N днів, чи не контактували з людьми з СОVID-19 і чи у самих немає характерник симптомів. А використану ручку поставити в окремий контейнер, щоб до нею ніхто більше не користувався.
Всюди на території стадіону встановили дезинфікатори. Для журналістів облаштували дві кімнати для роботи. У залі для прес-конференцій розставили стільцi так, щоб зберегти соціальну дистанцію між журналістами. Тренер, футболіст і перекладач клубу також сиділи на відстані за столом. Ще один перекладач, який перекладав з української/російської на німецьку, сидів за окремим столом.
Це перша офлайн зустріч Каштру з пресою після карантину. У чемпіонаті України всі прес-конференції «Шахтаря» проходили в Zoom. Можливо, португальцеві бракувало живого спілкування, тому перед «Вольфсбуром» він говорив довго і розгорнуто. Всього прес-конференція тривала 50 хвилин разом з подвійним перекладом.
«Вольфсбург» провів свою прес-конференцію без журналістів, але пустив пресу на тренування, у готелі попросив окремий ліфт
Німецький клуб не горів великим бажанням їхати в Україну, і як міг убезпечив своє перебування в Києві. Передматчеву прес-конференцію «Вольфсбург» провів на «Олімпійському», але в закритому режимі. Виглядало трохи сюрреалістично. Олівер Гласнер відповідав на питання у порожньому конференц-залі на камеру, поки журналісти чекали у сусідньому залі початку тренування.
Але все в рамках правил – вовки скористалися опцією з протоколу «Повернення до гри» від УЄФА. Питання Гласнеру можна було надіслати у прес-службу «Шахтаря», а вони вже передали їх «Вольфсбургу». Потім розсилали відповіді на відео.
Перші 15 хвилин тренування вовків журналісти дивилися з трибун «Олімпійського». У нормальні часи пресу пускали до самого поля. А тут не можна було опускатися нижче 11 ряду. Стюард навіть зробив зауваження, коли ми з колегою спілкувались без необхідної дистанції – попросив розійтися на безпечну відстань.
«Дивна ситуація, коли ти читаєш, що там відбувається, але це моя робота. Ми полетимо туди, так як професійно виконуємо свою роботу і хочемо рухатися вперед. Постараємося якомога менше контактувати», – говорив півзахисник вовків Максиміліан Арнольд.
І клуб справді зробив все, щоб якомога менше контактувати з навколишнім світом. Наприклад, у готелі попросив для себе окремий ліфт. I не прибирати в їхніх номерах поки команда там мешкатиме. Хоча у короткому райдері ніяких особливих побажань – чай, кава, вода, бісквіти і фрукти напередодні і в день матчу. Після гри Гласнер прийшов на прес-конференцію, але вона теж була закритою.
«Дякую» від «Шахтаря» і Соломона, емоції Круторогова і жодного німецького журналіста
Коли їдеш на матч, то за звичкою очікуєш побачити фанатів в метро у шарфах і футболках, почути уривки розмов про футбол. Але бачиш лише маски і згадуєш, що це божевільний 2020. У день матчу було настільки порожньо, що на площі перед «Олімпійським» за годину до матчу знімали серіал про дітей.
Вхід на стадіон строго за медичним протоколом – дистанція, температурний скринінг, маска на обличчі (одноразові маски роздавали безкоштовно). Всього на гру акредитували 50 журналістів і 16 фотографів. З Німеччини не приїхав жоден представник ЗМІ – побоялися. А делегація «Вольфсбурга» була максимально компактною. Якщо на гру проти «Олександрії» вовки привезли 12 працівників медіа-служби, то тепер їх було 3. Навіть фото з матчу вони просили у «Шахтаря».
Трохи дивне відчуття дивитися футбол на абсолютно порожньому 70-тисячному «Олімпійському». Вже не раз бувала на матчах без глядачів, але це трохи інше. Коронавірус накладає свої обмеження. Мабуть, за весь карантин так довго не ходила в масці. У ложі преси один журналіст займав місце, на якому у нормальні часи розміщувалися троє. З одного боку, більше місце для ноутбука, а з другого, щоб поговорити з колегами, потрібно було підвищувати голос. А якщо ви надумали сісти поряд за старою звичкою, то представники клубу просити такого не робити.
Кирило Круторогов коментував не тільки для глядачів, але для всіх присутніх у ложі преси. А його реакцію на пенальті, мабуть, чув сам арбітр і всі футболісти. Та і емоції самих гравців добре було чути навіть на нашому другому ярусі стадіону.
Зараз футбол – це простір для різних меседжів та акцій. Матч розпочався з хвилини мовчання – так вшанували жертв коронавірусу. А «Шахтар» грав у спеціальних футболках з написом «Дякую». Так клуб висловив вдячність всім, хто бореться з пандемією. Здається, Манор Соломон добре вивчив це слово поки чекав свого виходу на поле. Після матчу він прийшов разом з Каштру на прес-конференцію. На привітання з успішним виходом на заміну та перемогою відповів: «Дякую». А далі вже продовжив англійською.
За останній місяць не бачила жодного місця, де б так дотримувалися медичного протоколу, як на «Олімпійському». Хоч у масці і не зовсім зручно сидіти кілька годин поспіль, але заради такого яскравого футболу можна і потерпіти. Ця гра подарувала не тільки чисто футбольні емоції від голів та перемоги, але й показала наскільки футбол гнучкий, здатен адаптовуватися до різних зовнішніх факторів. І дала надію, що рано чи пізно все стане, як раніше.
Tribuna.com
фото: ФК Шахтар, Ірина Козюпа
=
Див. також:
6 випадків, коли НСК «Олімпійський» приймав єврокубкові матчі не «Динамо»