Вт, 19.03.2024, 16:05
Приветствую Вас Гость | RSS

Главная | | Регистрация | Вхід
Меню сайту
Календар
Telegram
Telegram-канал Стадіонні новини:

Пошук
Актуальне
Будівництво
Чтиво
Статистика

Онлайн всього: 25
Гостей: 25
Користувачів: 0
Технології
Проекти
stadiums.at.ua
Главная » 2019 » Грудень » 12 » Перший стадіон України європейського рівня: побудований за 10 млн доларів, живе без топ-футболу
18:53
Перший стадіон України європейського рівня: побудований за 10 млн доларів, живе без топ-футболу

Історія «Ювілейного».

Чому вирішили побудувати?

До 10-ї річниці незалежності України. Власне, тому стадіон і отримав назву «Ювілейний». Перша у нашій країні чисто футбольна крита арена. Рішення про будівництво прийняли у 1999 році. Про це ходить така легенда.

У квітні на одній з перших нарад новий голова Сумської облдержадміністрації Володимир Щербань почув чиюсь репліку. Мовляв, тут найбільше пам’ятають і поважають трьох – засновника Сум Герасима Кондратьєва, промисловця і мецената Івана Харитоненка та багаторічного секретаря міськкому Михайла Лушпу. «А що треба зробити, щоб стати четвертим?» – запитав Щербань. «Стадіону у нас нормального немає», – натякнув тодішній заступник голови Федерації футболу Сумщини Микола Желєзний.

Щербань натяк зрозумів – дав вказівку на розробку проекту і забезпечив необхідні умови для зведення стадіону в найкоротші терміни.

Скільки коштувало будівництво?

2 вересня 1999 року на місці майбутнього стадіону забили першу палю. Символічно, що раніше там був інший стадіон – «Спартак», який побудували 1949 року. У 1968 році цю 12-тисячну арену реконструювали, а наприкінці 80-х знесли, щоб побудувати новий 35-тисячник за проектом схожим з єреванським «Разданом». До розпаду СРСР встигли розпочати лише фундаментні роботи. Надалі будівництво зупинилися і заросло бур’яном.

Проект «Ювілейного» розробили українські архітектори Володимир Биков та Іван Лукаш, за що отримали державну премію України. Будівництво тривало два роки і коштувало трохи більше 50 мільйонів гривень (близько 10 мільйонів доларів за тодішнім курсом). Зараз у це важко повірити, але стадіон і справді обійшовся в таку скромну суму.

Зведення «Ювілейного» стало «народним будівництвом». Будівельні організації делегували робочих, а університети – студентів. Більше того, арену можна вважати made in Ukraine, адже у будівництві використовували метал з Донбасу і сумську цеглу. Лише трава для газону була з Нідерландів.

Генеральним підрядником стала фірма «НАСА». Трибуни будували чотири різних підприємства: «Сумихімпром», завод ім. Фрунзе, «Агропромбуд» і «НАСА», ще допомагав «Інтернафтогазбуд». Було і багато субпідрядників.

Коли відкрили «Ювілейний»?

20 вересня 2001 року незадовго після святкування 10-річчя незалежності України і напередодні 350-річного ювілею Сум (засновані в 1655 році). Вночі перед відкриттям клали асфальт. Навіть в день відкриття дофарбовували, доробляли дах, але все одно не встигли закінчити роботи. Над одним сектором північної трибуни так і світилася дірка, хоча майже все літо робота на стадіоні тривала цілодобово.

Говорять, що за кілька тижнів до відкриття на табло встановили веб-камеру, яка передавала інформацію через інтернет в облдержадміністрацію. Так губернатор міг спостерігати за ходом робіт, навіть не виходячи з кабінету.

Арену відкрили грандіозним шоу, яке тривало більше 8 годин і закінчилося далеко за північ. Виступали колективи художньої самодіяльності зірки українського та російського шоу-бізнесу. Були козаки на конях, партизани з німцями, гармати та багато іншого.

На відкриття прийшли більше 30 тисяч людей. Не було тільки президента України Леоніда Кучми, якого все ж не наважилися вести на недобудову. У той день він побував в Путивлі і передав відео-звернення, яке глядачі побачили на табло. Про старт «Ювілейного» писали навіть в закордонній пресі.

Після відкриття стадіон ще доробляли, у тому числі туалети. Знову відвідувачів арена побачила тільки навесні 2002 року, коли проходив концерт на підтримку партії «За єдину Україну!». Футболу чекали ще цілий рік.

Хто грав на стадіоні?

Влітку 2002 року на «Ювілейному» замінили газон. Для цього приїжджали фахівці київського стадіону «Динамо», допомагав аграрний університет.

На момент відкриття стадіон офіційно вміщував близько 28 тисяч глядачів. Частина місць була стоячими. Зараз «Ювілейний» обладнаний індивідуальними сидіннями і майже всі знаходяться під навісом, за винятком перших рядів нижнього ярусу.

У 2000 році, з подачі все того ж Володимира Щербаня, створили команду «Спартак» на базі клубу «Явір-Суми». Клуб стартував із Другої ліги, одного разу навіть вибив «Динамо» Лобановського з розіграшу Кубка України. «Ювілейний» тоді ще будувався.

На дебютний матч «Спартака» на новому стадіоні у Першій лізі 13 травня 2003 року проти «Шахтаря-2» прийшли подивитися 25 200 глядачів. Гра закінчився перемогою господарів. А вже через два тижні матч «Спартака» зібрав 23 тисячі вболівальників, які побачили мінімальну перемогу над лідером і майбутнім переможцем Першої ліги – «Зіркою» (Кропивницький).

Але історичним рекордом завершився матч проти охтирського «Нафтовика». 8 червня 2003 року на «Ювілейний» прийшли 29 300 глядачів. «Спартак» переміг завдяки пенальті.

Чи був великий футбол на «Ювілейному»?

«Спартак» збанкрутував після першого кола сезону 2006/07. Спочатку стадіон пустував, ПФК «Суми» з Другої ліги проводили свої матчі на маленькій арені. А в 2008 році на «Ювілейний» переїхав ФК «Харків».

Лише у серпні 2009 року на стадіоні пройшов найвищий за рангом офіційний матч – «Динамо» і «Ворскла» розіграли Суперкубок України. Матч завершився серією післяматчевих пенальті на користь киян, «Ювілейний» відвідало 18 500 чоловік. Перед грою на стадіоні провели косметичний ремонт.

У 2011 році у Сумах провели ще один великий матч –  фінал Кубка України між «Шахтарем» і «Динамо» (27 800 глядачів). Гірники перемогли 2:0. Але гра запам’яталася сухим законом.

«Планується, що у день матчу у центрі Сум припинять торгівлю спиртним 139 торгових точок. Причому, заборона стосується не тільки продажу міцних алкогольних напоїв, але й пива», – повідомили у мерії міста.

Того ж року «Ювілейний» отримав надію на нове життя. Завод імені Фрунзе олігарха Костянтина Григоришина став не тільки спонсором ПФК «Суми», а й власником стадіону. Говорять, що бізнесмен заплатив за арену 10 мільйонів гривень. «Ювілейний» і досі перебуває у власності заводу. 

Що із стадіоном зараз?

На «Ювілейному» хотіли провести ще один фінал Кубка України, але за ряду умов: збільшення кількості сидячих місць до 30 тисяч, приведення стадіону та території у відповідність до регламентних норм, завершити роботи з монтажу протипожежної системи і так далі. Втім 13 грудня 2016 року стало відомо, що матч віддали Харкову.

Деякий час свої домашні поєдинки на стадіоні проводив донецький «Олімпік», але надовго команда там не затрималася – зіграла лише матчі першого кола сезону 2016/17.

«У Сумах ми поки плануємо проводити тільки домашні ігри, тому що і тренерський штаб, і більшість футболістів вже «пустили корені» у Києві – діти пішли в садки, школи. Тому зриватися з місця та їхати в інше місто – це зайвий стрес для усієї команди», – говорив тоді генеральний директор «Олімпіка» Олексій Антонов.

Форс-мажор трапився перед матчем з «Карпатами» – поле записало снігом і замерзло. На газоні не було захисної плівки, а підігрів востаннє використовували 9-10 років тому. За півтори години до початку матч відмінили.

Зараз на стадіоні грає команда Другої ліги «Альянс» з Липової Долини.

«На наші матчі ходить 2,5-3 тисячі глядачів. За гру ми платимо стадіону 20 тисяч гривень, плюс освітлення, – розповів президент клубу Сергій Демченко Tribuna.com. – Інфраструктура у гарному стані, великі роздягальні, офіс клубу розташований на «Ювілейному», але саме поле не дуже. Ми почали вкладати в газон, наші агрономи ним займаються, але його все одно потрібно міняти».

Також на стадіоні проводять різні світські заходи – фестивалі музики та гастрономічні ярмарки.

У чому ще фішка стадіону?

«Ювілейний» знаходиться у центрі міста в парку імені Івана Кожедуба. Його навіть називають однієї з візитних карточок міста.

Центральна трибуна і стовпи, які її підтримують, покриті декоративною цеглою. Таких стовпів по периметру стадіону 14 штук. Вони виконують відразу кілька функцій – є стрижнями каркасу арени, утримують галереї і дах.

Центральна трибуна – це окремо розташована будівля, у середині якої знаходяться роздягальні команд, адміністрація, конференц-зал, віп-ложі, місця для преси і безліч технічних приміщень. Сама будівля триповерхова. За висотою на рівень нижче, ніж три інші трибуни.

«Час зайнятися ремонтом, бо через кілька років його оголосять аварійним», «А ви бачили цей «хороший» стадіон в Сумах? Його будували тільки для того, щоб відмити на ньому гроші. Задуманий був дуже непогано, супер-модно для того часу. А зараз там другий ярус в аварійному стані», – подібні дописи можна знайти у соцмережах від вболівальників, які були на стадіоні.

«Ювілейний» – дійсно арена рівня УПЛ, але вона вже у процесі занепаду. Шкода, що один з найкращих стадіонів України бачив так мало великого футболу.

Tribuna.com
фото: FC «LS GROUP», ФК «Альянс»

=
См. также:
Дебютант Другої ліги Альянс буде грати на красені стадіоні



Просмотров: 3967 | Добавил: stadiums | Теги: Суми, відео, фото, стадіон ювілейний | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Сайт управляється системою uCozПри использовании информации и материалов с данного ресурса, гиперссылка на stadiums.at.ua обязательна. Copyright MyCorp © 2024