Ср, 24.04.2024, 23:16
Приветствую Вас Гость | RSS

Главная | | Регистрация | Вхід
Меню сайту
Календар
Telegram
Telegram-канал Стадіонні новини:

Пошук
Актуальне
Будівництво
Чтиво
Статистика

Онлайн всього: 7
Гостей: 7
Користувачів: 0
Технології
Проекти
stadiums.at.ua
Главная » 2020 » Лютий » 17 » Що зі стадіоном «Старт»: порятунок від забудовників, реконструкція та відзвуки «Матчу смерті»
08:17
Що зі стадіоном «Старт»: порятунок від забудовників, реконструкція та відзвуки «Матчу смерті»

Кореспондентка Tribuna.com побувала на стадіоні «Старт» і поговорила з киянами, які врятували історичну пам’ятку від забудови.

Пройшли через 25 судів, допоміг Майдан

Через дорогу від стадіону «Старт» активно ведеться будівництво. Тут теж могли стояти будівельні крани, але громадські активісти врятували спорткомплекс від знищення.

Зараз «Старт» – це комунальне підприємство, яке належить Шевченківському району міста Києва. Територія стадіону-парку займає 4,7 гектара землі. Кияни довго боролися, щоб на місці футбольного поля не з’явився черговий торгово-розважальний комплекс чи багатоповерхівка.

«Я – місцевий житель, виріс і займався футболом на цьому стадіоні, – розповідає голова громадської організації «Стадіон «Старт» Ігор Савенков Tribuna.com. – Коли дізнався, що його хочуть забудувати, то відразу розпочав боротьбу. Мені та іншим мешканцям району було дуже важливо відстояти цей стадіон. Це чи не єдине місце, куди можна прийти і погуляти. Практично, остання зелена зона району.

Ми намагалися привернути увагу до проблеми стадіону, проводили тут різні заходи. Одного разу організували День захисту дітей. На «Старт» прийшло три тисячі людей. Ми були шоковані, не очікували такої масовості. У 2017 році тут проводили фестиваль RadioDay. Його відвідали 25 тисяч людей.

Поле затребуване у будь-якому випадку. Я рахував, що за день на «Старті» може займатися до тисячі дітей різними видами спорту – від звичайного футболу до американського».


Голова громадської організації «Стадіон «Старт» Ігор Савенков

Савенков та небайдужі кияни пройшли через 25 судів різної інстанції, щоб відвоювати «Старт», але допоміг Майдан.

«До фірми, яка хотіла тут будувати житловий комплекс, був причетний син Миколи Азарова. Дуже важко боротися, адже це ще були часи Віктора Януковича. Спротив зустрічали всюди.

Нам пощастило, що відбулася революція. Інакше ми б нічого не відстояли. Тоді змінилася влада у країні, з’явилася політична воля, а мером Києва став Віталій Кличко».

Зараз стадіон переживає післяреволюційні часи.

«Ми тривалий період відбивали його від забудовників, які хотіли побудувати тут житловий і торгово-розважальний комплекси, паркінг. Сам стадіон би просто знищили. А так нам вдалося його зберегти.

Але він у такому запущеному стані, тому що попередні орендатори навмисне його вбивали. Хотіли зробити його таким, щоб всі подумали: «А, він нікому не потрібен». А тоді взяти і забудувати», – продовжує Савенков.


Пасхалка від художника – на стіні зображений Путін в образі блазня

Тепер на «Старт» чекає нове життя – масштабна реконструкція. Вже немає загрози, що стадіон відберуть у киян і забудують.

«Ми почали розчищати територію, бо стадіон весь заріс бур’янами. Дитячий майданчик ми взагалі назвали «Чорнобилем», – розповідав Савенков. – У мене десь навіть була фотографія – іржава металева конструкція, лялька без ока. Пощастило, що тоді були місцеві вибори. Звернувся до депутатів, які пішли нам на зустріч і відбудували цей дитячий майданчик. Тепер тут граються діти з усього району.

Також запросив знайомого художника, який розмалював стіну біля майданчика. Після цього ми пішли далі. Голова району відповів на наші звернення і облаштував тут спортивний майданчик».

Хочуть побудувати великий спортивний комплекс, проект оцінюють в 300-400 мільйонів гривень

«Старт» має статус історично-культурної пам’ятки. А в майбутньому може стати крутим громадським хабом – центром спорту та відпочинку.

План реконструкції вже готовий. На місці запасного поля і пошарпаної адмінбудівлі в майбутньому з нуля побудують великий спортивний комплекс з льодовою ареною, спортзалом для ігрових видів спорту та фітнес-цетром. Але є нюанси.

«Питання в тому, що ми вже два роки чекаємо на початок реконструкції. Все впирається в бюрократію. Концепцію проекту потрібно узгодити з мером, потім виставити на тендер через ProZorro. А проект великий, його оцінюють в 300-400 мільйонів гривень. Тому не все так просто.

Терміни реконструкції я сказати не беруся. Наприклад, тендер може тривати півроку. А найважливіше – все залежить від фінансування. Воно йтиме з бюджету міста, але таких коштів поки немає. Можливо, доведеться звертатися до Зеленського, – вважає Савенков. – Але точно можу сказати, що якщо дуже чогось хотіти, то можна все зробити».

Після реконструкції стадіон стане закритим, але все решта буде у вільному доступі. Наприклад, доріжка, де всі охочі зможуть бігати та гуляти. Інтереси людей, які вигулюють собак, теж врахують.

«Зараз стадіон за документами розрахований на 3 тисячі глядачів і має одну трибуну. Після реконструкції він вміщатиме 4,5 тисячі глядачів і буде дві трибуни», – показує Савенков на старі дерев’яні лавки.  

Директор комунального підприємства «Старт» Анатолій Мусаковський прогнозує, що будівництво може тривати 2-3 роки.

«Хочемо, щоб комплекс будувався не на вчора і не на сьогодні, а на перспективу, – Анатолій відкриває проект спорткомплексу. – Особливе побажання – льодова арена і декілька мультифункціональних залів на інших поверхах.

На території стадіону є три пам’ятники. Один із них – це саме ядро поля. Поки триває аналіз, яким воно має бути – натуральним чи натуральним наполовину. Це будуть вирішувати експерти. Зараз ми у пошуках компромісу. Адже натуральне поле дуже дороге, за ним складно доглядати, а в нас буде велике навантаження, адже багато шкіл захочуть грати тут свої матчі.


Директор комунального підприємства «Старт» Анатолій Мусаковський

Планується кілька локацій, в тому числі для скейтбордистів. Окремо буде бігова доріжка і доріжка для велосипедистів.

Згідно загальних вимог навколо такого об’єкту має бути суцільна дорога. Це все заради безпеки. Наприклад, у випадку пожежі під’їзди до стадіону мають бути вільними. А зараз тут є хаотично набудовані гаражі. Ми вже зверталися до адміністрації, щоб провести діалоги з мешканцями, і ми могли знайти якесь оптимальне вирішення проблеми».  

Важливий нюанс – місто готове вкластися в проект, але поставило завдання, щоб «Старт» після реконструкції став самоокупним.

На «Старті» зіграли так званий «Матч смерті»

Стадіон побудували ще наприкінці 1930-х при оборонному заводі імені Петровського. Спочатку він отримав назву «Зеніт», після війни став «Авангардом», а в 1981 році його перейменували на «Старт». Це зробили, щоб вшанувати футбольну команду «Старт», яка 9 серпня 1942 року зіграла на цьому стадіоні проти німецької команди «Флакельф» у так званому «Матчі смерті».

За легендою, перед матчем в роздягальню киян зайшов німецький офіцер і вимагав програти супернику. За непослух погрожував таборами і розстрілом.

Насправді матч був не один, а ціла серія – проти різних команд нацистів або їхніх союзників. Велика частина з них проходила на стадіоні «Зеніт». Всі ігри виграв «Старт», більшість з розгромними рахунками. Пізніше гравців ув’язнили в Сирецькому концтаборі. Частина з них втекла, але чотирьох футболістів розстріляли.

«Я вивчав це питання, навіть спілкувався із сином одного з учасників того матчу, – розповідає Ігор Савенков. – Там спрацювала радянська пропаганда. Насправді, футболістів не розстрілювали на стадіоні після матчу.

Коли німці захоплювали міста, то намагалися проводити якісь соціальні події. Наприклад, футбольні матчі. В Києві провели серію поєдинків, де наші професійні футболісти грали проти німецьких солдат-аматорів. І успішно їх перемагали. Але за це нікого не вбивали. Там навіть нормальне суддівство було.

За команду «Старт» виступало багато динамівців, а «Динамо» підпорядковувалось НКВС. Нібито, в одного з футболістів знайшли фото з навчань у формі. А під час окупації гравці влаштувалися на хлібзавод. Так вони могли розвозити хліб і збирати інформацію, де які німецькі частини знаходяться. Їх затримали і потім розстріляли в Сирецькому концтаборі через одного.

Є така версія, що хтось вбив собаку керівника табору. Він придумав покарання – розстріляти ув’язнених через одного. Про ці події є німецький документальний фільм, який показує, як цю справу розслідували. Суд довів, що такого «Матчу смерті» не було».

Біля стадіону знаходиться колона з пам’ятником – наш футболіст топче німецького орла. Його встановили в 1981 році на честь «Матчу смерті».  

«Я зустрічався зі скульптором цього пам’ятника. Він  приїжджав на стадіон і розповідав, що на його відкриття зібралося все партійне керівництво, солдати з автоматами.

У цього пам’ятника є фішка – німецька свастика. Якби це помітили під час відкриття, то солдати б застрелили скульптора просто на місці. Можливо, це був такий собі протест проти радянської пропаганди».

Tribuna.com

=
См. также:
Кабмін передав київський стадіон "Старт" в комунальну власність



Просмотров: 689 | Добавил: stadiums | Теги: київ, проект, стадіон Старт, фото | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Сайт управляється системою uCozПри использовании информации и материалов с данного ресурса, гиперссылка на stadiums.at.ua обязательна. Copyright MyCorp © 2024