Старий Сан-Сіро частково знесуть після Олімпіади-2026.
«Мілан» та «Інтер» стали ближчими до зміни легендарного, але все ж таки застарілого стадіону на багатофункціональний спортивний комплекс з новою ареною.
Активні розмови про це ведуться з 2019-го, проте тепер клуби визначились із майбутнім проектом. Спочатку вони відібрали два варіанти від американських архітектурних компаній Populous та Manica (працює у зв'язці з італійцями зі Sportium).
Тепер міланські клуби оголосили про вибір на користь проекту Populous під назвою The Cathedral (Кафедральний собор). Назва пов'язана з тим, що у дизайні стадіону використані елементи Дуомо (Міланського собору) та галереї Віктора Еммануїла II (пасаж ХІХ століття поруч із ним).
Нову арену планують збудувати в районі Сан-Сіро неподалік старого стадіону. Здати будівлю хочуть у 2027 році, а «Джузеппе Меацца» частково знесуть після церемонії відкриття зимової Олімпіади-2026.
Зі суттєвих змін: новий стадіон вміщатиме 65 тисяч глядачів, тоді як місткість старого становить 80 тисяч. Матчі «Інтера» та «Мілана» – найбільш відвідувані в країні, але це все одно вкладається у позначку до 65 тисяч.
Щоб максимізувати виторг, на стадіоні зроблять більше віп-місць. Очікується, що новий дім щорічно приноситиме «Мілану» та «Інтеру» 80 мільйонів євро.
Місто отримає не лише стадіон, а й повністю пішохідний район зі 110 тисяч квадратних метрів, 40% якого складе паркова зелена зона. Паркування, яке зараз займає 27% від загальної площі, буде перенесено на спеціально відведену підземну територію.
Остаточний варіант проекту представлять у 2022 році. «Новий «Сан-Сіро» стане найкрасивішим стадіоном у світі завдяки яскравій ідентичності та впізнаваності, – очікує президент «Мілана» Паоло Скароні. – Приваблива, доступна та екологічно безпечна арена сприятиме зростанню клубів та їх глобальній конкурентоспроможності».
Генеральний директор «Інтера» Алессандро Антонелло також задоволений: «Новий стадіон перебуватиме в ультрасучасній зеленій зоні, де можна жити цілий рік. Це новий район для спорту та відпочинку з парком площею 50 тисяч квадратних метрів».
Серед спортивних проектів Populous – десятки бейсбольних стадіонів (серед яких «Янкі Стедіум» та ще 21 для клубів МЛБ), арени восьми клубів НБА та 14 клубів НФЛ, «Емірейтс», реконструйований «Вемблі», новий стадіон «Тоттенгема», «Парк Олімпік» «Ліона», «Да Луш», головні арени десяти Олімпіад, корти Вімблдону. Компанія курувала роботу над стадіонами для чемпіонатів світу 1998, 2002, 2010 та 2014 років.
***
Трохи про легендарне «Сан-Сіро», яке відкрили 1926-го. Автор проекту – Уліссе Стаккіні, ще одна його велика робота – Центральний вокзал Мілана. Спочатку арена вміщала 35 тисяч глядачів. Перший матч – зрозуміло, дербі. "Інтер" переміг "Мілан" 6:3.
Спочатку «Сан-Сіро» належав «Мілану», його збудували на гроші президента клубу П'єро Піреллі (так, знаменитого виробника шин названо на честь його батька). "Інтер" грав на "Арені Чівіка". 1935-го стадіон продали місту. Влада хотіла розширити арену до 150 тисяч глядачів, але плани заморозилися, почалася війна. «Мілан» продовжував грати на «Сан-Сіро», другий орендар («Інтер») з'явився лише 1947-го – з того часу там грають два міланські клуби.
На «Сан-Сіро» все ж таки провели реконструкцію 1955-го – розширили трибуни до 85 тисяч. Стадіон двічі приймав фінали Кубка чемпіонів: 1965-го («Інтер» – «Бенфіка 1:0») і 1970-го («Фейєноорд» – «Селтик» 2:1). На стадіоні також провели три матчі Євро-1980, перед турніром арену перейменували на «Джузеппе Меацца» (на честь зірки «Інтера» та «Мілана» 30-х).
Через десять років Італія проводила ЧС. Спеціально до турніру стадіон повністю перебудували: всі місця зробили сидячими і над трибунами звели дах за допомогою тих самих 11 веж. Тепер дощі не заважали комфорту глядачів. На ЧС-90 там провели шість матчів. А ще на стадіоні іскрили Шевченко та Роналдо, а фанати скидали мопед та влаштовували пожежі.
Є ще трохи часу, щоб встигнути торкнутися історії.
Tribuna.com
фото: Roberto Conte, wikipedia.org, twitter.com/Inter_en
=
Див. також:
Екскурсія по Сан Сіро