Цього уік-енду відновлюється чемпіонат України після перерви, яка тривала два з половиною місяці у зв’язку з пандемією COVID-19. У першому ж турі після рестарту на НСК «Олімпійський» зустрінуться «Шахтар» та «Динамо».
Через непросту ситуацію, що склалася, динамівці надали донеччанам свій стадіон для проведення домашніх матчів. Ми вирішили дізнатися, наскільки головна арена країни готова приймати у себе обидва клуби, та як дощі, які йдуть уже тиждень поспіль, вплинули на якість газону. Про це розповів головний агроном НСК «Олімпійський» Максим Стельмах:
- Новину про те, що у нас гратиме «Шахтар», ми сприйняли нормально. В принципі, для нас немає різниці, які саме футболісти бігатимуть на полі – для газону витоптування відбувається однакове. Поки що на 100% ще не відомо, чи гратимуть у нас дві команди, це питання ще відкрите. Щоправда, є усі передумови і високі шанси, що саме так і буде, і ми до такого розвитку подій готові.
Звісно, навантаження на поле збільшиться, крім того, постійні дощі – це несприятливі умови. Навіть якщо газон перебуває в ідеальному стані, а у нас він зараз близький до цього, усе одно він розмокає і стає більш схильним до пошкоджень. Тож подвійне навантаження, якщо ігри будуть кожного тижня чи навіть двічі на тиждень, звісно, вплине на якість, але десь на п’яту-шосту гру, не раніше. Це не може пройти безслідно, якщо погодні умови такі, як протягом усього травня – з великою кількістю дощів.
Але разом із тим травень і червень – це не грудень і лютий, тому якими б не були погодні умови, вони у будь-якому разі набагато сприятливіші для росту і відновлення газону, ніж узимку. Тож, можливо, газон не буде таким ідеальним, якби грала одна команда, але однозначно на ньому не буде грязюки чи вибитих ділянок трави. Ми готові до більш насиченого календаря матчів. Просто будемо більш інтенсивно проводити роботи, вносити більше добрив для відновлення, словом, діятимемо по ситуації.
- Чи вплинула велика кількість опадів на підготовку і стан газону напередодні матчу «Шахтар» - «Динамо»?
- Ні, навпаки: якщо у травні-червні іде дощ, для агронома це чудово. Опади – це набагато краще, ніж штучний полив, адже у дощовій воді набагато більше мікроелементів, і ця волога набагато поживніша, тож газон росте набагато якісніше. Дощі впливають негативно лише коли ідуть безпосередньо під час події – тренування або матчу. Якщо ж дощ ішов вчора, а сьогодні світить сонце, наша дренажна система дозволяє миттєво позбутися надмірної вологи. Наприклад, навіть сьогодні зранку під час дощу у нас було тренування «Шахтаря». Незважаючи на дренаж, частина води залишається на поверхні, і газон пошкоджується. Якою б чудовою не була дренажна система, навантаження буде відчутне. Але якщо після дощу дати полю перепочити хоча б годину, зайва вода зникає, і залишається просто волога. Іншими словами, навіть після дуже сильної зливи ми будемо готові вже на наступний день.
- Враховуючи, що для «Шахтаря» НСК «Олімпійський» не звичний стадіон, чи не було у них особливих вимог чи побажань щодо поля?
- Особисто мені додаткових побажань із «Шахтаря» ніхто не висловлював. Ми готуємося до недільної гри у штатному режимі абсолютно так само, як і до матчів, коли господарями є «Динамо». У п’ятницю ми зробили основний покіс, нанесли розмітку, висота трави теж стандартна, ми її не змінюємо і не опускаємо. Є мінімально допустима висота трави, при якій газон буде більше пошкоджуватися. Ми не робимо її нижчою 22-х мм., зокрема зараз вона скошена на 23 мм. Минулого року така ж висота трави була і на матчах «Динамо», ми її можемо підняти до 25-27-ти мм. лише у грудні, лютому чи березні, коли надворі несприятливі погодні умови. Зараз ситуація звичайна, тому ми готуємося, як і до будь-якого матчу «Динамо», «Шахтаря» чи фіналу Ліги чемпіонів. Висота трави теж така сама, як два роки тому, коли тут грали «Ліверпуль» та «Реал».
- У наступному, 25-му турі, «Шахтар» домашній матч гратиме 6-го червня, а «Динамо» наступного дня - 7-го. Чи можливо буде зіграти обидва ці матчі на НСК «Олімпійський»?
- Так, це цілком реально. Теоретично реально провести два матчі навіть в один день. Приведу простий приклад: коли команди грають у єврокубках, напередодні поєдинку завжди проводиться тренування, яке по навантаженню на поле дорівнює повноцінному футбольному матчу. Але це не заважає наступного дня провести матч, і при цьому поле виглядає цілком нормально. Тож нічого страшного у такій ситуації немає. Просто якщо на одних вихідних буде два матчі підряд, потім на наступні, потім знову, то десь на п’ятий-шостий раз на газоні можуть бути наслідки. Крім того, такий графік – це навантаження не лише на газон, а і на співробітників стадіону, адже їм доведеться проводити тут усі вихідні з ранку до вечора, щоб підготувати арену як слід. Утім, зараз такої вірогідності чи побоювання немає, адже домашні матчі завжди чергуються з виїзними.
- Чи часто «Шахтар» проводить тренування на НСК «Олімпійський», чи лише перед матчами?
- Ні, донеччани взагалі у нас ніколи не тренувалися, сьогодні вони вперше провели передматчеве тренування, щоб ознайомитися із полем.
ФК Динамо Київ
фото: twitter.com/championsleague
=
Див. також:
«Динамо» запустило важливий флеш-моб – віртуально випалило траву на стадіонах. Ідею підтримали «Ворскла» та «Зоря»